Wild zwijn recept

Wild zwijn stoofschotel met rode wijn en een verrassende twist van chocola

Voorbereiding: 48 uur 
Kooktijd : 2 uur 15 minuten 

Ingrediënten voor de marinade: 

– 500 ml rode wijn 
– 125 ml rode wijn azijn 
– 1 medium ui, geschild en gehalveerd 
– 1 wortel, in grove stukken gesneden 
– 1 stengel selderij, in grove stukken gesneden 
– 1 el balsamico azijn 
– 1 laurierblaadje 
– 1 takje verse tijm (of 1 tl gedroogde) 
– 2 tl kaneelpoeder 
– 2 tl nootmuskaat 
– 2 tl piment 

Ingrediënten voor de stoofschotel: 

– 1 kg wild zwijn (braadstuk of filet) in hapklare stukken gesneden 
– 4 el olijfolie 
– teentje knoflook, fijngehakt 
– 1 medium ui, geschild en gesnipperd 
– 1 wortel, in kleine stukjes gesneden 
– 1 stengel selderij, kleingesneden 
– 2 tl gedroogde chili vlokken (of meer afhankelijk van de smaak) 
– 100 g prosciutto, fijn gesneden 
– 1 laurierblaadje 
– 65 gram gewelde gedroogde pruimen, in grove stukken gesneden 
– 1 el bruine basterdsuiker 
– rasp van de schil van 1 sinaasappel 
– 1 el gewelde rozijnen 
– 1 el pijnboompitten 
– 56 gram pure chocola (70%), geraspt 
– snufje zeezout 
– snufje zwarte peper 
– een paar blaadjes verse peterselie, fijngehakt 

Bereidingswijze: 

1. In een grote pan met dikke bodem alle ingrediënten voor de marinade met elkaar samenvoegen en rustig aan de kook brengen. Even door laten koken en daarna de pan van de hittebron nemen en de marinade volledig af laten koelen. 
Wanneer het marinademengsel compleet afgekoeld is mag het vlees erbij. Dek de pan af en zet dit vervolgens 48 uur in de koelkast om te marineren. 

2. Wanneer de 48 uur verstreken zijn het mengsel door een zeef gieten zodat het vlees en de groenten gescheiden worden van de marinade. De marinade hebben we nog nodig voor de saus dus vang deze op en zet even apart. Scheidt het vlees van de groenten en verwijder het laurierblad. 

3. Verhit de olijfolie in een grote (stoof)pan met dikke bodem op medium vuur. Voeg hier de knoflook aan toe en verhit deze kort mee. Wanneer de knoflook licht goudbruin begint te worden mogen de ui, wortel en selderij erbij. Bak dit net zo lang tot de groenten zacht beginnen te worden en de ui glazig is. Bij medium hitte duurt dit ongeveer 6 tot 8 minuten. Dan de chili vlokken en proscuitto toevoegen en een minuutje, al roerend, mee laten bakken. 

4. Dep het vlees met een stuk keukenpapier goed droog. Schep de stukken vlees dan bij de gebakken groenten in de pan en bak het geheel licht aan. Het hoeft nog niet gaar. Rondom lichtbruin is voldoende. Voeg dan de marinade weer toe en laat dit op een laag pitje zachtjes pruttelen. Roer ondertussen wel nog even goed door zodat niks aanbakt op de bodem. 
Wanneer het geheel zachtjes kookt mag het laurierblad, de gewelde pruimen en de basterdsuiker erbij. Doe dan de deksel op de pan en laat de stoofschotel nu 2 uur zachtjes pruttelen op een laag pitje totdat het vlees gaar en mals is. 

5. Wanneer de 2 uur verstreken zijn en het vlees mals is kan de sinaasappelrasp, rozijnen, pijnboompitten en de geraspte chocolade toegevoegd worden. Roer dit er rustig doorheen tot de chocolade volledig is gesmolten en opgenomen in de saus. 
Breng als laatste op smaak met zout en peper naar smaak en garneer het af met de fijngehakte peterselie. 

Serveer met versgebakken friet, geroosterde aardappels of aardappelpuree.